Історична довідка про утворення Ананьївського району

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

про утворення Ананьївського району Одеської області

Місто   АНАНЬЇВ   Одеської області   засноване у 1753 році, розташоване на відстані 183 км. від обласного центру - міста ОДЕСИ та за 15 км, від залізничної станції ЖЕРЕБКОВЕ. Ананьївський район в 1934 році.

Місто АНАНЬЇВ унікальний своєю історією та культурою. Прикрасою міста є собор Олександра Невського, збудований у 1914 році.

З моменту заснування міста тут мирно проживали люди різного національного складу: українці, росіяни, євреї, молдовани, греки та інші.

У 1843 році АНАНЬЇВ отримує статус міста і стає уїзним центром Херсонської губернії. З того моменту місто починає розвиватися, в основному населення складалося з міщан та вільних селян. Зростає чисельність населення яке в основному займається торгівлею зерна. Два рази на рік тут проводилися ярмарки, на які з’їздилися хліботорговці з усієї царської Росії.

З середини ХІХ століття в Ананьївському уїзді зростає кількість промислових підприємств, до кінця ХІХ століття їх було близько 20; 3 фабрики фруктових та шипучих вод; 2 маслобойні; тютюнова фабрика;   пивоварний завод; декілька цегельних заводів.

В Ананьєві відкривається пошта та телеграф, друкарня, агентство Бесарабсько-Таврійського банку, починається будівництво нових цегельних будинків, магазини, склади.

У 1863 році відкрито земську лікарню.

У 1876 році відкрилася чоловіча гімназія, а через рік-жіноча, два народних училища, три церковно-приходських школи, єврейське початкове училище.

У свій час в АНАНЬЄВІ жив академік живопису, пейзажист Є.І.Столиця, український композитор, поет перекладач та педагог П.І.Ніщинський.

В АНАНЬЄВІ побували М.Горький, Є.Багрицький, М.Островський, О.С.Пушкін і зараз живуть відомі талановиті поети: Л.Шорник, А.Середа, В.Урбан, В.Медвідь, письменник Ю.М.Сисін, заслужені працівники культури України   Ю.Дембицький, Г.Бондарчук.

В АНАНЬЄВІ багато історичних пам’яток архітектури: будівля школи-гімназії, поліклініки, музею, міської ради, редакції газети "Вісті Ананьївщини", а сама газета є найстарішою в області, 1 лютого 1910 року вийшов перший номер газети „Известия Ананьевского земства”

Прикрашають місто пам’ятники О.С.Пушкіну, П.І.Ніщинському, Т.Г.Шевченку, воїнам-визволителям у Великій Вітчизняній війні, воїнам-афганцям, та ін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 року № 878 АНАНЬЇВ занесено до списку історичних населених пунктів України.

На даний час місто АНАНЬЇВ- адміністративний та культурний центр району.

За даними Всеукраїнського перепису населення району складає 28036 чоловік, в т.ч. міське населення - 8672 чол., сільське населення - 19364 чол.

На території району 14 сільських рад, 32 населених пунктів, та місто АНАНЬЇВ.

Загальна площа району 104,977 тис.га. Під сільгоспугіддями зайнято 80,394 тис.га, із них –64,760 тис.га рілля, 9,253 тис.га – пасовища та сіножатей - 4,388 тис.га.

Сільське господарство в районі-пріоритетна галузь, 98% валової продукції району—сільськогосподарська.

В рослинництві в основному вирощується пшениця, ячмінь, овес, соняшник.

В тваринництві зростає чисельність поголів’я овець, свиней, великої рогатої худоби.

ДП "Украгросоюз" та Жеребківська дослідна станція займаються вирощуванням насіння зернових та технічних культур. В районі налічується багато переробних підприємств з виробництва соняшникової олії, круп та макаронних виробів, які постачаються в різні регіони України.

Через Ананьївський район прокладено газопровід міжнародного значення. Збудована і працює газокомпресорна станція, яка щорічно, починаючи з 1987 року перекачує більше 20 млрд. метрів кубічних газу споживачам області та в країни Балканського регіону.

Природний потенціал району - пісок та глина, що є основною сировиною для виробництва цегли та черепиці.

Промисловість району представляє:

Приватне підприємство "Ананьїв-хліб" та «Укрхліб-2», Жеребківська дослідна станція, Ананьївське лісове господарство.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лакта" з переробки молока та виробництва молочної продукції, виробляється 4 найменування твердих сирів, масло вершкове "Селянське", молоко, кефір, ряжанка, сметана, йогурти в асортименті. Продукція сертифікована Одеським центром стандартизації, метрології та сертифікації, має акредитовану лабораторію. Має бажання та можливості співпрацювати з іноземними державами - Молдовою та Росією.

Мале виробниче підприємство "Ананьївська друкарня" займається виробництвом друкованої продукції та її реалізацією.

На території району функціонують будівельні організації яка виконують будівельно-монтажні роботи з газифікації міст і сіл району та в сусідніх районах. Управління експлуатації газового господарства яке обслуговує крім Ананьївського ще й Любашівський район. В 2004 році створено державне підприємство „Ананьївський держлісгосп”.

Ананьївський район забезпечує послугами зв’язку Ананьївський цех електрозв’язку №10, надаються послуги дротового та ефірного радіомовлення та електрозв’язку майже 4200 абонентам.        

Перевезення пасажирів забезпечують Відкрите акціонерне товариство "Ананьївське АТП-15112", ПП Слободяник В.М., ПП Загребельний В.В.

Залізнична станція Жеребкове на відстані 15 км. від міста Ананьєва.

В місті Ананьєві з 1986 року функціонує новий автовокзал, який збудовано за вимогами сьогодення. Автобусним сполученням охоплені всі населені пункти району. 240,9 км доріг місцевого значення та дороги загальнодержавного значення Полтава-Кишинів.

В місті Ананьєві з 1930 року функціонує державний аграрно-економічний технікум. На даний час в технікумі навчається 590 студентів. 

В 1934 року засновано в місті Ананьєві професійно-технічне училище №44, на даний час аграрний професійний ліцей, де можна отримати 15 робочих професій та середню освіту.

2896 учнів району навчаються у 22 загальноосвітніх школах, будинку юних техніків, юних натуралістів, будинку дитячої творчості та школі естетичного виховання.

В місті Ананьєві реорганізовано школу №1 і №2  у навчально-виховний комплекс школу-гімназію, та навчально-виховний комплекс школу-ліцей відповідно.

В районі функціонують 22 будинки культури та клуби, 30 бібліотек, 2 музея.

На території району функціонують 4 ринки з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в м.Ананьєві на 736 торгових місць в с.Долинське на 202 торгових місця, та інших селах району,   120 підприємств торгівлі, в тому числі в м Ананьєві триповерховий універмаг. Після капітального ремонту запрацював універсам за вимогами сьогодення, 19 підприємств побутового обслуговування населення, в т.ч. триповерховий будинок побуту в місті Ананьєві, 11 аптечних закладів, 5 - АЗС, 21 підприємство громадського харчування.

Фінансова інфраструктура складається:

-Ананьївське відділення №2821 "Державний ощадбанк України";

-Відділення в м.Ананьєві Південного Головного регіонального управління Приватбанк;

-Одеська філія акціонерного банку "Укргазбанк";

-Відділення №37 акціонерного комерційного банку "Імексбанк";

-Ананьївське територіальне безбалансове відділення Одеської обласної філії акціонерного пенсійно-поштового банку "Аваль";

-Ананьївське відділення національної страхової компанії "Оранта"  

Сьогодні мережу охорони здоров’я представляє центральна районна лікарня на 130 ліжок,   Долинська дільнична лікарня на 10 ліжок,    2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини та 25 фельдшерсько-акушерських пунктів.

Кваліфіковану медичну допомогу надають населенню району   53   лікаря, та 219 працівників середнього медичного персоналу.

В районі функціонують дві міжрайонні виконавчі дирекції:

- Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України

- Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.                          

Календар новин

<< < Травень 2021 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31